uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Metric complements of overt closed sets
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Algebra, geometri och logik.
2011 (Engelska)Ingår i: Mathematical logic quarterly, ISSN 0942-5616, E-ISSN 1521-3870, Vol. 57, nr 4, s. 373-378Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We show that the set of points of an overt closed subspace of a metric completion of a Bishop-locally compact metric space is located. Consequently, if the subspace is, moreover, compact, then its collection of points is Bishop-compact.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2011. Vol. 57, nr 4, s. 373-378
Nyckelord [en]
Constructive analysis, locales, formal topology
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-156466DOI: 10.1002/malq.201010011ISI: 000292551700003OAI: oai:DiVA.org:uu-156466DiVA, id: diva2:431995
Tillgänglig från: 2011-07-28 Skapad: 2011-07-25 Senast uppdaterad: 2017-12-08Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext
Av organisationen
Algebra, geometri och logik
I samma tidskrift
Mathematical logic quarterly
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 430 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf