uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
A note on orthogonality and stable embeddedness
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Matematisk logik. (Matematisk logik)
2005 (Engelska)Ingår i: Journal of Symbolic Logic (JSL), ISSN 0022-4812, E-ISSN 1943-5886, Vol. 70, nr 4, s. 1359-1364Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Orthogonality between two stably embedded definable sets is preserved under the addition of constants.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2005. Vol. 70, nr 4, s. 1359-1364
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-77562OAI: oai:DiVA.org:uu-77562DiVA, id: diva2:105474
Tillgänglig från: 2006-04-18 Skapad: 2006-04-18 Senast uppdaterad: 2017-12-14Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

http://www.jstor.org/stable/27588428

Personposter BETA

Djordjevic, Marko

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Djordjevic, Marko
Av organisationen
Matematisk logik
I samma tidskrift
Journal of Symbolic Logic (JSL)
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 670 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf