uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Finite satisfiability and N-0-categorical structures with trivial dependence
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Matematisk logik.
2006 (Engelska)Ingår i: Journal of Symbolic Logic (JSL), ISSN 0022-4812, E-ISSN 1943-5886, Vol. 71, nr 3, s. 810-830Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2006. Vol. 71, nr 3, s. 810-830
Nationell ämneskategori
Algebra och logik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-83171DOI: 10.2178/jsl/1154698579ISI: 000240261800007OAI: oai:DiVA.org:uu-83171DiVA, id: diva2:111078
Tillgänglig från: 2006-10-23 Skapad: 2006-10-23 Senast uppdaterad: 2017-12-14Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Djordjevic, Marko

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Djordjevic, Marko
Av organisationen
Matematisk logik
I samma tidskrift
Journal of Symbolic Logic (JSL)
Algebra och logik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 655 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf