uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
The Witten-Reshetikhin-Turaev invariant for links in finite order mapping tori I
Aarhus Univ, Ctr Quantum Geometry Moduli Spaces QGM, Ny Munkegade 118,Bldg 1530, DK-8000 Aarhus C, Denmark..
Aarhus Univ, Ctr Quantum Geometry Moduli Spaces QGM, Ny Munkegade 118,Bldg 1530, DK-8000 Aarhus C, Denmark..
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Analys och sannolikhetsteori.
Univ Edinburgh, Sch Math, Peter Guthrie Tait Rd, Edinburgh EH9 3FD, Midlothian, Scotland.;Univ Edinburgh, Maxwell Inst Math Sci, Peter Guthrie Tait Rd, Edinburgh EH9 3FD, Midlothian, Scotland..
Visa övriga samt affilieringar
2017 (Engelska)Ingår i: Advances in Mathematics, ISSN 0001-8708, E-ISSN 1090-2082, Vol. 304, s. 131-178Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We state Asymptotic Expansion and Growth Rate conjectures for the Witten-Reshetikhin-Turaev invariants of arbitrary framed links in 3-manifolds, and we prove these conjectures for the natural links in mapping tori of finite-order automor-phisms of marked surfaces. Our approach is based upon geometric quantisation of the moduli space of parabolic bundles on the surface, which we show coincides with the construction of the Witten-Reshetikhin-Turaev invariants using conformal field theory, as was recently completed by Andersen and Ueno. (C) 2016 Elsevier Inc. All rights reserved.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
ACADEMIC PRESS INC ELSEVIER SCIENCE , 2017. Vol. 304, s. 131-178
Nyckelord [en]
Witten-Reshetikhin-Turaev link, invariants, Chern-Simons theory, TQFT, Gauge theory, Asymptotic expansion conjecture, Growth rate conjecture
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-323670DOI: 10.1016/j.aim.2016.08.042ISI: 000398757500004OAI: oai:DiVA.org:uu-323670DiVA, id: diva2:1112554
Tillgänglig från: 2017-06-20 Skapad: 2017-06-20 Senast uppdaterad: 2017-06-20Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Jørgensen, Søren Fuglede

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Jørgensen, Søren Fuglede
Av organisationen
Analys och sannolikhetsteori
I samma tidskrift
Advances in Mathematics
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 364 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf