uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Characterizations of interior polar sets for the degenerate p-parabolic equation
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Analys och sannolikhetsteori. Aalto Univ, Dept Math & Syst Anal, Sch Sci, Aalto 00076, Finland..ORCID-id: 0000-0002-1429-4965
Aalto Univ, Dept Math & Syst Anal, Sch Sci, Aalto 00076, Finland..
2017 (Engelska)Ingår i: Journal of evolution equations (Printed ed.), ISSN 1424-3199, E-ISSN 1424-3202, Vol. 17, nr 2, s. 827-848Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

This paper deals with different characterizations of sets of nonlinear parabolic capacity zero, with respect to the parabolic p-Laplace equation. Specifically we prove that certain interior polar sets can be characterized by sets of zero nonlinear parabolic capacity. Furthermore we prove that zero capacity sets are removable for bounded supersolutions and that sets of zero capacity have a relation to a certain parabolic Hausdorff measure.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2017. Vol. 17, nr 2, s. 827-848
Nyckelord [en]
Parabolic capacity, Degenerate parabolic equations, Nonlinear potential theory, P-parabolic equation, P-Laplace, Parabolic Hausdorff measure, Interior polar sets, Removability, Characterization
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-329699DOI: 10.1007/s00028-016-0339-1ISI: 000404158100009OAI: oai:DiVA.org:uu-329699DiVA, id: diva2:1148024
Forskningsfinansiär
Vetenskapsrådet, 637-2014-6822Tillgänglig från: 2017-10-09 Skapad: 2017-10-09 Senast uppdaterad: 2017-10-09Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Avelin, Benny

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Avelin, Benny
Av organisationen
Analys och sannolikhetsteori
I samma tidskrift
Journal of evolution equations (Printed ed.)
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 206 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf