uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Density symmetries for a class of 2-D diffusions with applications to finance
Max Planck Inst Math Sci, Inselstr 22, D-04103 Leipzig, Germany.
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Tillämpad matematik och statistik. Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Analys och sannolikhetsteori.
2019 (Engelska)Ingår i: Stochastic Processes and their Applications, ISSN 0304-4149, E-ISSN 1879-209X, Vol. 129, nr 2, s. 452-472Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We study densities of two-dimensional diffusion processes with one non-negative component. For such diffusions, the density may explode at the boundary, thus making a precise specification of the boundary condition in the corresponding forward Kolmogorov equation problematic. We overcome this by extending a classical symmetry result for densities of one-dimensional diffusions to our case, thereby reducing the study of forward equations with exploding boundary data to the study of a related backward equation with non-exploding boundary data. We also discuss applications of this symmetry for option pricing in stochastic volatility models and in stochastic short rate models. (C) 2018 Elsevier B.V. All rights reserved.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
ELSEVIER SCIENCE BV , 2019. Vol. 129, nr 2, s. 452-472
Nationell ämneskategori
Sannolikhetsteori och statistik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-376812DOI: 10.1016/j.spa.2018.03.007ISI: 000456229200004OAI: oai:DiVA.org:uu-376812DiVA, id: diva2:1290405
Tillgänglig från: 2019-02-20 Skapad: 2019-02-20 Senast uppdaterad: 2019-02-20Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Ekström, Erik

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Ekström, Erik
Av organisationen
Tillämpad matematik och statistikAnalys och sannolikhetsteori
I samma tidskrift
Stochastic Processes and their Applications
Sannolikhetsteori och statistik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 147 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf