uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
On a computer-aided approach to the computation of Abelian integrals.
Dept. of Maths, Cornell University, USA.
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Analys och tillämpad matematik. (CAPA)
2011 (Engelska)Ingår i: BIT Numerical Mathematics, ISSN 0006-3835, E-ISSN 1572-9125, Vol. 51, nr 3, s. 653-667Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2011. Vol. 51, nr 3, s. 653-667
Nationell ämneskategori
Beräkningsmatematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-160892DOI: 10.1007/s10543-011-0318-4OAI: oai:DiVA.org:uu-160892DiVA, id: diva2:453458
Tillgänglig från: 2011-11-02 Skapad: 2011-11-02 Senast uppdaterad: 2017-12-08Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Tucker, Warwick

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Tucker, Warwick
Av organisationen
Analys och tillämpad matematik
I samma tidskrift
BIT Numerical Mathematics
Beräkningsmatematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 397 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf