uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Asymptotic properties of quadratic stochastic operators acting on the L1 space
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Tillämpad matematik och statistik.
Gdansk University of Technology.
2015 (Engelska)Ingår i: Nonlinear Analysis, ISSN 0362-546X, E-ISSN 1873-5215, Vol. 114, s. 26-39Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Quadratic stochastic operators can exhibit a wide variety of asymptotic behaviours andthese have been introduced and studied recently in the l1 space. It turns out that inprinciple most of the results can be carried over to the L1 space. However, due to topologicalproperties of this space one has to restrict in some situations to kernel quadratic stochasticoperators. In this article we study the uniform and strong asymptotic stability of quadratic stochastic operators acting on the L1 space in terms of convergence of the associated (linear)nonhomogeneous Markov chains.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2015. Vol. 114, s. 26-39
Nyckelord [en]
Quadratic stochastic operators, Nonhomogeneous Markov operators, Mixing nonlinear Markov process
Nationell ämneskategori
Matematisk analys Sannolikhetsteori och statistik
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-241868DOI: 10.1016/j.na.2014.10.032ISI: 000348041700004OAI: oai:DiVA.org:uu-241868DiVA, id: diva2:781821
Forskningsfinansiär
Svenska institutet
Anmärkning

Svenska institutet supported this work through their Östersjösamarbetet scholarship program.

Tillgänglig från: 2015-01-19 Skapad: 2015-01-19 Senast uppdaterad: 2017-12-05Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Bartoszek, Krzysztof

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Bartoszek, Krzysztof
Av organisationen
Tillämpad matematik och statistik
I samma tidskrift
Nonlinear Analysis
Matematisk analysSannolikhetsteori och statistik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 896 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf