uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Prevalence Problem in the Set of Quadratic Stochastic Operators Acting on L1
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Tillämpad matematik och statistik. Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Analys och sannolikhetsteori.
Gdansk University of Technology.
2018 (Engelska)Ingår i: Bulletin of the Malaysian Mathematical Sciences Society, ISSN 0126-6705, Vol. 41, nr 1, s. 159-173Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

This paper is devoted to the study of the problem of prevalence in the classof quadratic stochastic operators acting on the L1 space for the uniform topology.We obtain that the set of norm quasi-mixing quadratic stochastic operators is a denseand open set in the topology induced by a very natural metric. This shows the typicallong-term behaviour of iterates of quadratic stochastic operators.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2018. Vol. 41, nr 1, s. 159-173
Nyckelord [en]
Quadratic stochastic operators, Nonhomogeneous Markov operators, Baire category, Mixing nonlinear Markov process
Nationell ämneskategori
Sannolikhetsteori och statistik
Forskningsämne
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-283630DOI: 10.1007/s40840-015-0245-7ISI: 000419716700010OAI: oai:DiVA.org:uu-283630DiVA, id: diva2:919435
Forskningsfinansiär
Svenska institutet, 00507/2012, 11142/2013, 19826/2014Tillgänglig från: 2016-04-13 Skapad: 2016-04-13 Senast uppdaterad: 2018-02-26Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Bartoszek, Krzysztof

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Bartoszek, Krzysztof
Av organisationen
Tillämpad matematik och statistikAnalys och sannolikhetsteori
Sannolikhetsteori och statistik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 721 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf