uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
UMD Banach spaces and square functions associated with heat semigroups for Schrödinger, Hermite and Laguerre operators
Univ La Laguna, Dept Anal Matemat, Campus Anchieta, San Cristobal la Laguna 38271, Sta Cruz De Ten, Spain..
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Analys och sannolikhetsteori.
Univ La Laguna, Dept Anal Matemat, Campus Anchieta, San Cristobal la Laguna 38271, Sta Cruz De Ten, Spain..
Univ La Laguna, Dept Anal Matemat, Campus Anchieta, San Cristobal la Laguna 38271, Sta Cruz De Ten, Spain..
2016 (Engelska)Ingår i: Mathematische Nachrichten, ISSN 0025-584X, E-ISSN 1522-2616, Vol. 289, nr 4, s. 410-435Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Resurstyp
Text
Abstract [en]

In this paper we define square functions (also called Littlewood-Paley-Stein functions) associated with heat semigroups for Schrodinger and Laguerre operators acting on functions which take values in UMD Banach spaces. We extend classical (scalar) L-p-boundedness properties for the square functions to our Banach valued setting by using gamma-radonifying operators. We also prove that these L-p-boundedness properties of the square functions actually characterize the Banach spaces having the UMD property.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2016. Vol. 289, nr 4, s. 410-435
Nyckelord [en]
gamma-radonifying operators, UMD Banach spaces, Schrodinger, Hermite and Laguerre operators, Littlewood-Paley g-functions, heat semigroup
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-283786DOI: 10.1002/mana.201400261ISI: 000372176900002OAI: oai:DiVA.org:uu-283786DiVA, id: diva2:919618
Tillgänglig från: 2016-04-14 Skapad: 2016-04-14 Senast uppdaterad: 2017-11-30Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Castro, Alejandro J.

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Castro, Alejandro J.
Av organisationen
Analys och sannolikhetsteori
I samma tidskrift
Mathematische Nachrichten
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 300 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf