uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Semi-Bloch Functions in Several Complex Variables
Danderyds Gymnasium, Danderyd, Sweden..
Malardalen Univ, Acad Culture & Commun, Vasteras, Sweden..
Umea Univ, Dept Math & Math Stat, Umea, Sweden..
Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Analys och sannolikhetsteori.
2016 (Engelska)Ingår i: Journal of Geometric Analysis, ISSN 1050-6926, E-ISSN 1559-002X, Vol. 26, nr 1, s. 463-473Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Resurstyp
Text
Abstract [en]

Let M be an n-dimensional complex manifold. A holomorphic function f : M -> C is said to be semi-Bloch if for every lambda is an element of C the function g(lambda) = exp(lambda f(z)) is normal on M. We characterize semi-Bloch functions on infinitesimally Kobayashi non-degenerate M in geometric as well as analytic terms. Moreover, we show that on such manifolds, semi-Bloch functions are normal.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2016. Vol. 26, nr 1, s. 463-473
Nyckelord [en]
Semi-Bloch functions, Bloch functions, Normal functions, Kobayashi-Royden pseudometric
Nationell ämneskategori
Sannolikhetsteori och statistik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:uu:diva-299630DOI: 10.1007/s12220-015-9558-xISI: 000378003400023OAI: oai:DiVA.org:uu-299630DiVA, id: diva2:949826
Tillgänglig från: 2016-07-25 Skapad: 2016-07-25 Senast uppdaterad: 2017-11-28Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Persson, Håkan

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Persson, Håkan
Av organisationen
Analys och sannolikhetsteori
I samma tidskrift
Journal of Geometric Analysis
Sannolikhetsteori och statistik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 478 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf