uu.seUppsala University Publications
Change search
ReferencesLink to record
Permanent link

Direct link
"Mój świat jest kobietą"…: Kilka uwag o nowym gatunku polskiej prozy współczesnej
Uppsala University, Disciplinary Domain of Humanities and Social Sciences, Faculty of Languages, Department of Modern Languages.
2010 (Polish)In: Polonistyka bez granic / [ed] Ryszard Nycz, Wadysław Miodunka, Tomasz Kunz, Kraków: TAiWPN, UNIVERSITATIS, Krakòw , 2010, 427-435 p.Chapter in book (Refereed)
Abstract [pl]

Małgorzata Anna Packalén

 “Mój świat jest kobietą”… Kilka uwag o nowym gatunku polskiej prozy współczesnej

Od kilku lat ukazują się w Polsce książki podejmujące nowy wątek: miłość lesbijską. Jest ich w chwili obecnej na tyle dużo, że zyskały sobie nawet własny przydomek gatunkowy:  “literatura lesbijska” czy w skrócie “les-literatura”. Termin ten zaczyna funkcjonować równolegle do przyjętego już wcześniej pojęcia “literatury gejowskiej”, podejmującej motyw miłości homoseksualnej. Można założyć, że jest to dopiero początek nowej fali literatury zajmującej się tematem honoseksualizmu w ogóle, a kwestią stosunków uczuciowych między kobietami w szczególności.

Zwłaszcza powieść Magdaleny Okoniewskiej ”Mój świat jest kobietą. Dziennik lesbijki” z 2004 roku, odbiła się szerokim echem w środowisku literacko-kulturalnym. Mimo wielu kontrowersyjnych opinii krytycy byli zgodni co do tego, że książka ta odsłania i przybliża pewien ważny aspekt życia społecznego. Tytuł książki stał się w ten sposób poniekąd metaforycznym zwrotem, obrazującym świat lesbijek, w całym swoim odmiennym, bogatym i fascynującym wymiarze.

W moim artykule omawiam zarówno ten, jak i kilka innych opublikowanych w ostatnich latach w utworów polskich podejmujących tę tematykę i porównuję je z utworami szwedzkimi o tej samej tematyce. Rola literatury o tej tematyce jest bowiem znacząca, choć, mimo zwiastunów nowego trendu, aspekt ten nadal pozostaje niejako w w cieniu. Dotyczy to również badań literaturoznawczych: zjawisko prozy lesbijskiej w zasadzie nie doczekało się jeszcze w Polsce obszerniejszego omówienia.

Place, publisher, year, edition, pages
Kraków: TAiWPN, UNIVERSITATIS, Krakòw , 2010. 427-435 p.
Keyword [pl]
polska literatura kobieca, literatura lesbijska, kody kulturowe, kody religijne, szwedzka literatura kobieca, seksualnosc, plec
National Category
General Literature Studies
Research subject
Literature
Identifiers
URN: urn:nbn:se:uu:diva-148162ISBN: 97883-242-1376-4OAI: oai:DiVA.org:uu-148162DiVA: diva2:401431
Conference
Polonistyka bez granic. IV Kongres Polonistyki Zagranicznej
Available from: 2011-03-02 Created: 2011-03-02 Last updated: 2015-02-11

Open Access in DiVA

No full text

Search in DiVA

By author/editor
Packalén Parkman, Malgorzata Anna
By organisation
Department of Modern Languages
General Literature Studies

Search outside of DiVA

GoogleGoogle Scholar
The number of downloads is the sum of all downloads of full texts. It may include eg previous versions that are now no longer available

Total: 219 hits
ReferencesLink to record
Permanent link

Direct link