uu.seUppsala universitets publikationer
Ändra sökning
Avgränsa sökresultatet
1 - 10 av 10
RefereraExporteraLänk till träfflistan
Permanent länk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Träffar per sida
  • 5
  • 10
  • 20
  • 50
  • 100
  • 250
Sortering
  • Standard (Relevans)
  • Författare A-Ö
  • Författare Ö-A
  • Titel A-Ö
  • Titel Ö-A
  • Publikationstyp A-Ö
  • Publikationstyp Ö-A
  • Äldst först
  • Nyast först
  • Skapad (Äldst först)
  • Skapad (Nyast först)
  • Senast uppdaterad (Äldst först)
  • Senast uppdaterad (Nyast först)
  • Disputationsdatum (tidigaste först)
  • Disputationsdatum (senaste först)
  • Standard (Relevans)
  • Författare A-Ö
  • Författare Ö-A
  • Titel A-Ö
  • Titel Ö-A
  • Publikationstyp A-Ö
  • Publikationstyp Ö-A
  • Äldst först
  • Nyast först
  • Skapad (Äldst först)
  • Skapad (Nyast först)
  • Senast uppdaterad (Äldst först)
  • Senast uppdaterad (Nyast först)
  • Disputationsdatum (tidigaste först)
  • Disputationsdatum (senaste först)
Markera
Maxantalet träffar du kan exportera från sökgränssnittet är 250. Vid större uttag använd dig av utsökningar.
  • 1. Ahmad, Fayyaz
    et al.
    Soleymani, Fazlollah
    Khaksar Haghani, Farhad
    Serra-Capizzano, Stefano
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Avdelningen för beräkningsvetenskap. Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Numerisk analys.
    Higher order derivative-free iterative methods with and without memory for systems of nonlinear equations2017Ingår i: Applied Mathematics and Computation, ISSN 0096-3003, E-ISSN 1873-5649, Vol. 314, s. 199-211Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 2.
    Arjmand, Doghonay
    et al.
    Bogazici University .
    Ashyralyev, Allaberen
    Fatih University.
    A note on the Taylor's decomposition on four points for a third-order differential equation2007Ingår i: Applied Mathematics and Computation, ISSN 0096-3003, E-ISSN 1873-5649, Vol. 188, nr 2, s. 1483-1490Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 3. Bartha, Ferenc A.
    et al.
    Tucker, Warwick
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen, Tillämpad matematik och statistik.
    Fixed points of a destabilized Kuramoto-Sivashinsky equation2015Ingår i: Applied Mathematics and Computation, ISSN 0096-3003, E-ISSN 1873-5649, Vol. 266, s. 339-349Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
    Abstract [en]

    We consider the family of destabilized Kuramoto-Sivashinsky equations in one spatial dimension u(t) + nu u(xxx) + beta u(xx) + gamma uu(x) - alpha u for alpha, nu >= 0 and beta, gamma is an element of R. For certain parameter values, shock like stationary solutions have been numerically observed. In this work we verify the existence of several such solutions using the framework of self consistent bounds and validated numerics. Published by Elsevier Inc.

  • 4.
    Dahne, Joel
    et al.
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen.
    Ciappina, M. F.
    Max Planck Inst Quantum Opt, Hans Kopfermann Str 1, D-85748 Garching, Germany;ASCR, Inst Phys, ELI Beamlines Project, Na Slovance 2, Prague 18221, Czech Republic.
    Tucker, Warwick
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen.
    Enclosing all zeros of a system of analytic functions2019Ingår i: Applied Mathematics and Computation, ISSN 0096-3003, E-ISSN 1873-5649, Vol. 348, s. 513-522Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
    Abstract [en]

    We present a rigorous numerical method for location of simple zeros of a system of two analytic functions in a rectangular cuboid domain based on the logarithmic integral. We compare this to a simpler, also rigorous, method based on bisection. The latter is determined to be more efficient in the examples considered. This is mainly due to inefficient methods for computing the logarithmic integral occurring in the former method. (C) 2018 Elsevier Inc. All rights reserved.

  • 5. Dell'Acqua, Pietro
    et al.
    Frangioni, Antonio
    Serra-Capizzano, Stefano
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Avdelningen för beräkningsvetenskap. Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Numerisk analys.
    Accelerated multigrid for graph Laplacian operators2015Ingår i: Applied Mathematics and Computation, ISSN 0096-3003, E-ISSN 1873-5649, Vol. 270, s. 193-215Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 6.
    Engblom, Stefan
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Avdelningen för teknisk databehandling. Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Numerisk analys.
    Computing the moments of high dimensional solutions of the master equation2006Ingår i: Applied Mathematics and Computation, ISSN 0096-3003, E-ISSN 1873-5649, Vol. 180, s. 498-515Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 7.
    Ferm, Lars
    et al.
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Avdelningen för teknisk databehandling. Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Numerisk analys.
    Lötstedt, Per
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Avdelningen för teknisk databehandling. Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Numerisk analys.
    On numerical errors in the boundary conditions of the Euler equations2002Ingår i: Applied Mathematics and Computation, ISSN 0096-3003, E-ISSN 1873-5649, Vol. 128, s. 129-140Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 8. Llibre, Jaume
    et al.
    Rodrigues, Ana
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Matematiska institutionen.
    A note on the periodic orbits of a kind of Duffing equations2013Ingår i: Applied Mathematics and Computation, ISSN 0096-3003, E-ISSN 1873-5649, Vol. 219, nr 15, s. 8358-8365Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
    Abstract [en]

    We study the periodic orbits of the modified Duffing differential equation (y) over dot + ay - epsilon y(3) = epsilon h(y, (y) over dot) with a > 0, epsilon a small parameter and h a C-2 function in its variables.

  • 9. Zaka Ullah, Malik
    et al.
    Serra-Capizzano, Stefano
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Avdelningen för beräkningsvetenskap. Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Numerisk analys. University of Insubria, Department of Science and High Technology.
    Ahmad, Fayyaz
    An efficient multi-step iterative method for computing the numerical solution of systems of nonlinear equations associated with ODEs2015Ingår i: Applied Mathematics and Computation, ISSN 0096-3003, E-ISSN 1873-5649, Vol. 250, s. 249-259Artikel, forskningsöversikt (Refereegranskat)
  • 10. Zaka Ullah, Malik
    et al.
    Serra-Capizzano, Stefano
    Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Avdelningen för beräkningsvetenskap. Uppsala universitet, Teknisk-naturvetenskapliga vetenskapsområdet, Matematisk-datavetenskapliga sektionen, Institutionen för informationsteknologi, Numerisk analys.
    Ahmad, Fayyaz
    Al-Aidarous, Eman S.
    Higher order multi-step iterative method for computing the numerical solution of systems of nonlinear equations: Application to nonlinear PDEs and ODEs2015Ingår i: Applied Mathematics and Computation, ISSN 0096-3003, E-ISSN 1873-5649, Vol. 269, s. 972-987Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
1 - 10 av 10
RefereraExporteraLänk till träfflistan
Permanent länk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf